Přístrojové vyšetření
V posledních 20 letech došlo k zásadním změnám ve vyšetřování žilního systému dolních končetin. Jejich společným základem je, že všechny tyto metody jsou neinvazivní, tj. nedochází při nich k porušení tělesného (kožního) povrchu. Z hlediska získaných informací se dělí na metody funkční a morfologické (zobrazovací).
A) Funkční metody:
Digitální fotopletysmografie (D-PPG)
Tato metoda vyvinutá v Německu vědcem českého původu prof. Blažkem využívá počítačové zpracování odrazu světelného signálu z kůže a podkoží. Je tak možno měřit při jednoduchém cvičení (polodřepy) všechny parametry výkonu žilního systému v končetině. Její provedení je nezbytné u:
- osob s varixy (před, v průběhu a skončení léčby)
- v těhotenství
- pro určení potřebného tlaku kompresivních punčoch a jejich skutečného efektu na žilní funkci.
Jednodušší přístroje (VQ1000) měří každou končetinu zvlášť, dvoukanálové přístroje (VQ2000) pak poskytují všechny funkční údaje o tepnách i žilách na obou končetinách současně.
Měření žilního tlaku
Metoda vhodná pro základní informaci o průchodnosti hlubokého žilního systému prováděná rovněž pomocí dvoukanálového pletysmografu.
B) Morfologické metody
Vyšetření ultrazvukem za pomoci Dopplerova principu
Rychlá neinvazivní identifikace porušených oblastí povrchového žilního systému a jeho mnohočetných propojení
do hlubokých žil. Kontrola správné aplikace tekutého sklerotizačního prostředku převážně na základě
zvukových fenomenů.
Duplexní ultrazvukové vyšetření s barevným mapováním
Tato metoda představuje současný vrchol žilní diagnostiky. Umožňuje co nejpřesnější plánování injekční a chirurgické léčby varixů i kontrolu výsledků léčby. Je také zlatým standardem pro diagnózu žilní trombózy. Kontroluje v případě potřeby skleroterapii pěnou a nitrožilní léčbu varixů (laser, radiofrekvence).